Odpověď prezidenta republiky Václava Klause

2. října 2009 v 19:42 | Václav Klaus
V Praze dne 30. září 2009
Vážený pane Hradile,
obdržel jsem od Vás dopis, ve kterém se pozastavujete nad dnešní hysterií spojenou s hrozbou tzv. prasečí chřipky. Domníváte se, že nebezpečí pandemie není reálné, a za přeceňováním zmíněné hrozby vidíte spíše zisky farmaceutických firem. Závěrem mě pak vyzýváte, abych zabránil povinnému očkování vakcínou proti této nemoci.
Z velké části s Vámi musím souhlasit. I já se podivuji nad tím, jak je možné z nemoci, kterou se u nás doposud nakazily řádově stovky lidí, učinit na dlouhé týdny nejen jedno z nejsilnějších mediálních témat, ale především jedno z témat politických, kdy se politici začínají předhánět v tom, kolik prostředků ze státního rozpočtu uvolní na nákup vakcín. Samozřejmě si nedělám iluze o tom, že by za tím vším z velké části nestál zájem a lobbyismus farmaceutických firem. Ten by však sám o sobě nestačil. Vydatně mu pomáhá oblast médií, pro kterou jsou zprávy s nádechem jakékoliv katastrofy dobře prodejným produktem. Pozadu nezůstávají ani politici, kteří se z nedostatku skutečně věcných, politických a třeba i kontroverzních témat uchylují k podobným spíše náhražkovým kauzám, ve kterých mohou vystupovat jako zachránci obyčejných lidí před hrozící katastrofou. Toto smutné vyprázdnění politiky vidíme i u řady dalších témat.
Rád bych na druhou stranu zdůraznil, že nechci jakoukoliv nemoc zlehčovat a jakýmkoliv způsobem snižovat utrpení lidí, kteří se ve světě či v naší zemi s touto nemocí potýkají. Je si však nutné přiznat, že nepoměrně větší množství lidí umírá dnes a denně na nemoci, které považujeme za daleko banálnější a nehodné naší pozornosti. V tomto kontextu musíme tzv. prasečí chřipku chápat a případně přemýšlet o efektivních opatřeních, které by ji eliminovaly. Nákup půl milionu vakcín proti této nemoci za efektivní opatření rozhodně nepovažuji.
Závěrem mě vyzýváte, abych zabránil povinnému očkování proti této nemoci. Jsem přesvědčen, že toto riziko nehrozí. V současné době vláda neplánuje nakoupit takové množství vakcín, aby s ním mohla očkovat všechny občany ČR. Spíše se z očkování - pro mě nepochopitelně - dělá výlučná a "luxusní" záležitost. Zároveň neexistuje nikdo, kdo by mohl dospělého člověka donutit k přijmutí jakéhokoliv léku, včetně vakcíny. V případě, že by však v budoucnu něco podobného opravdu hrozilo, věřte, že budu první, kdo proti tomuto omezení svobodné volby občana bude protestovat.
Vážený pane Hradile, děkuji za Váš dopis s velmi racionálním pohledem na téma prasečí chřipky. Přeji Vám a Vašim blízkým vše dobré.
S přátelským pozdravem
Václav Klaus

Text dopisu zaslaného prezidentovi ČR viz níže.
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama