Pozor na počty nakažených

12. listopadu 2009 v 12:17 | Radomil Hradil
Na serveru Novinky.cz se dnes objevil článek, že na chebském gymnáziu je 270 studentů ze 730 patrně nakaženo prasečí chřipkou. Přítomnost viru prasečí chřipky se prokázala u tří z nich. (http://www.novinky.cz/domaci/184171-chebske-gymnazium-je-v-karantene-270-studentu-ma-zrejme-praseci-chripku.html)
Chceme-li takovou zprávu posuzovat, měli bychom si uvědomit, že existují dohody mezi "elitami" v pozadí, tj. např. mezi majiteli médií a majiteli farmakoncernů, týkající se toho, o čem a jak se v médiích bude psát a mluvit.
Pokud se tedy objeví zprávy o vysokém počtu nakažených prasečí chřipkou (a takové zprávy se teď budou objevovat, protože ochota obyvatel nechat se očkovat je minimální, a je tedy třeba řádně je vystrašit), vždycky se ptejme: U kolika z nich byla přítomnost viru skutečně klinicky prokázána? Jak spolehlivý je zdroj, který to tvrdí? A jaké jsou tyto počty ve srovnání s běžnou chřipkovou nákazou? Také se ptejme: Jaký je/byl průběh onemocnění v porovnání s běžnou chřipkou? A především si dobře všímejme: Jaká byla reakce na očkování vakcínou proti prasečí chřipce? Zkušenosti ze zahraničí, např. ze Švédska, kde už je očkování v plném proudu, ukazují, že průběh prasečí chřipky je lehký, naopak reakce na očkování bývají drastické.

Dovětek 17.11.: Na serveru chebského gymnázia si můžete přečíst tuto zprávu (http://www.gymcheb.cz/view.php?cisloclanku=2009110008):
Oznámení o preventivním přerušení vyučování a přechodném uzavření školy
Vydáno dne 12. 11. 2009
Na základě oznámení ředitele Gymnázia Cheb a po konzultaci s Krajskou hygienickou službou a hejtmanem Karlovarského kraje rozhodl radní Karlovarského kraje pro oblast školství Dr. Vratislav Emler o preventivním uzavření Gymnázia Cheb na přechodnou nezbytně nutnou dobu od čtvrtka 12.11. 2009 12:00 hodin až do pátku 20.11. 2009.
V této době žáci zůstávají doma. Důvodem k tomuto rozhodnutí je vysoký počet nemocných žáků (zhruba jedna třetina žáků školy) a snaha o zamezení šíření virové infekce (u několika jednotlivých studentů byla potvrzena nákaza virem H1N1). Žákům doporučujeme vyhýbat se zvýšené fyzické zátěži a nezúčastňovat se akcí, kde mohou přijít do kontaktu s větším počtem osob.
Podle ubezpečení odborníků je průběh onemocnění obvykle méně komplikovaný než u běžné chřipky, pouze schopnost viru vyvolat nákazu je vysoká. Vzhledem ke skutečnosti, že inkubační doba viru je obvykle 7 dní, bude výuka zahájena v pondělí 23.11. 2009.
Více o prevenci a onemocnění virem H1N1 se můžete dozvědět v přiloženém materiálu Ministerstva zdravotnictví ČR.
Aktuální informace budou i nadále postupně zveřejňovány na webových stránkách školy.
12. 11. 2009 RNDr. Ing. Jaroslav Kočvara, ředitel školy

Bude zajímavé sledovat dále situaci v tomto gymnáziu.

DOVĚTEK 1.12.:
Na můj včerejší dotaz mi zástupkyně chebského gymnázia odpověděla, že 12. 11. ve škole skutečně chybělo 270 žáků, z toho však 40 jich bylo na soutěži, nikoli nemocných. Ředitel školy tehdy ohlásil 20% nemocnost, načež krajský úřad školu na 9 dní zavřel. Dnes je nemocnost ve škole pouhých 5 %.
I když byl výtěr a virologický rozbor proveden jen u zmiňovaných tří žáků, u nichž byla potvrzena přítomnost viru prasečí chřipky, a u dalších žáků žádný rozbor proveden nebyl (a jakýkoli odhad je tedy pouhou spekulací), tvrdí hygienici, že každý žák školy nemocný virózou byl nakažen virem prasečí chřipky...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama