ČLK: Ministryně zdravotnictví by se měla omluvit lékařům

16. prosince 2009 v 16:27 | rh
Česká lékařská komora zveřejnila stanovisko k vakcinaci proti prasečí chřipce, ve kterém ústy svého prezidenta MUDr. Milana Kubka mj. uvádí:

Ministryně zdravotnictví Mgr. Jurásková by se měla omluvit praktickým lékařům za obvinění, která na jejich adresu pronesla 6.12.2009 v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.
Pokud lékaři, a to včetně praktických lékařů, nemají dostatek validních informací o tzv. prasečí chřipce, o její léčbě i o přínosu a možných rizikách vakcinace proti ní, není to chyba jejich, ale především chyba Ministerstva zdravotnictví, které informuje špatně a chaoticky.

Představitelé Ministerstva zdravotnictví si stěžují na to, že většina lékařů se odmítá nechat očkovat. Je však třeba připomenout, že důvěru zdravotníků v očkování podkopaly úvahy o tom, že by pro ně mělo být očkování povinné a to vakcínou, která podle sdělení samotné ministryně nebude dostatečně testovaná.

Pokud dnes Ministerstvo zdravotnictví obviňuje lékaře, že jejich vinou není mezi občany zájem o očkování takový, jaký si představovalo, nelze podobné jednán í označit jinak než za drzost.
Nedostatek informací, nesmyslný způsob distribuce očkovací látky, její zcela nevhodné balení, povinnost kontrolovat a odesílat pojišťovnám seznamy osob, které mají na očkování nárok, tím vším ministerstvo komplikuje práci praktickým lékařům.

Bylo by zkrátka vhodné, kdyby zodpovědnost nesoucí osoby, tedy hlavní hygienik MUDr. Vít a ministryně zdravotnictví Mgr. Jurásková, na místo obviňování lékařů raději vysvětlili občanům, proč v případě očkování proti tzv. prasečí chřipce nejsou dodržovány standardní postupy, které se osvědčily při jiném očkování například při každoročním očkování proti tzv. sezonní chřipce.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama