Tlak se stupňuje, média vytahují mrtvé

19. prosince 2009 v 20:12 | Radomil Hradil
Na konci listopadu se na informačních serverech objevovalo hned několik hrozivých zpráv o prasečí chřipce denně, denně jí také věnovaly velký prostor naše hlavní deníky, zejména MF DNES. Tehdy jsem zde napsal, že mediální masáž dosáhla kulminace a ve druhé fázi se již těžko bude zvyšovat četnost, zato však kalibr zpráv. (viz http://prasecichripka.blog.cz/0911/medialni-manipulace-je-do-nebe-volajici)
Tato fáze zřejmě nastává. Chřipka odeznívá, a tak média vytahují strašáka smrti, resp. bolestivého umírání. Vždyť co by mohlo být účinnější ve vyvolávání strachu než reálné lidské příběhy končící agónií a smrtí, způsobenou údajně prasečí chřipkou?!
Dnes si tedy takový příběh můžeme přečíst z pera Josefa Tučka na Aktuálně.cz (http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=655749). Co na tom, že na obyčejnou chřipku se umírá denně a počty takto zemřelých jsou o řád vyšší než počty zemřelých infikovaných virem H1N1. Psát o těchto lidech a jejich úmrtí by bylo nezajímavé, majitelé serverů, deníků a vůbec médií by z toho nic neměli. O mrtvých, co měli prasečí chřipku, se však píše soustavně a se zvyšující se naléhavostí. I to už jsem zde napsal: Každý mrtvý je jim dobrý, na každého jako by přímo zoufale čekali - jako na smilování.
Abyste mi špatně nerozuměli - nezlehčuji smrt jediného člověka; ale velmi nesouhlasím s tím, abychom se výběrově dozvídali podrobnosti o smrti jen jedné, navíc značně okrajové skupiny lidí. - Ale zdá se, že naše média se už nezastaví před ničím a smrt, navíc v bolestech, vylíčená do všech podrobností, je to jediné, co by na nás, co se nechceme nechat naočkovat, ještě mohlo platit.
A co Novinky.cz? I ty zůstávají věrné své zásadě "ani jeden den bez prasečí chřipky" a i ony, zdá se, přitvrzují notu: Dnes se od nich v článku Václava Pergla dozvídáme, že virus prasečí chřipky je mnohem zákeřnější, než se čekalo, a že hygienici jsou (už zase, chudáci!) zděšení. Hlavní hygienik opět popisuje přeplněné nemocnice a neopomene dodat, že řada nemocných je "doslova v ohrožení života". Podle něj ještě "nemáme vyhráno" (otázka je, koho tím myslel) a druhá vlna může přijít již na začátku ledna. (Článek: http://www.novinky.cz/domaci/187346-virus-praseci-chripky-je-mnohem-zakernejsi-nez-se-cekalo.html)
A názor v diskusi s nejvíce souhlasnými hlasy? Tady je: "Lobby zástupců farmaceutických firem je daleko zákeřnější, než se původně čekalo! Máme zde nemoc, o které toho zatím moc nevíme, zato víme že máme "vočkovací" látku, kterou musíme zaručeně prodat! Aplikace nevyzkoušené látky v období rozpuku nemoci jest skutečně zákeřnější, než se původně čekalo!"
A tak dnes jen Martina Riebauerová z iDnes.cz (překvapivě!) zahrála na jinou notu, když svůj článek "Na Česko se valí vakcína, ale panika nehrozí" uvádí slovy: "Navzdory všeobecnému válečnému třeštění kolem prasečí chřipky a téměř výjimečnému stavu, k němuž by se dal přirovnat nákup vakcíny a uzamčení důležitých léků ve skladech, lid zůstal bohorovně klidný." A uzavírá mimo jiné slovy: Soudruzi z hygieny někde zřejmě udělali chybu... (Nepodílela se ale MF DNES snad na tom válečném pandemickém harašení??)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama