Zastavte manipulační kampaň

10. ledna 2010 v 20:45 | Radomil Hradil
Zastavte manipulační kampaň
Otevřený dopis šéfredaktorovi/šéfredaktorce Novinek.cz

Vážený pane šéfredaktore/vážená paní šéfredaktorko (bohužel Vás nemohu oslovit jmenovitě, neboť Vaše identita není na serveru Novinky.cz zveřejněna), obracím se na Vás tímto otevřeným dopisem, abych jím vyjádřil své znepokojení a svůj nesouhlas s tím, jakým způsobem Vaše informační médium informuje, resp. dezinformuje naši veřejnost o tzv. prasečí chřipce, a abych Vás vyzval k zastavení této manipulace.

Novinky.cz se této záležitosti věnují velmi intenzivně a v době, kdy vrcholila mediální kampaň, na konci listopadu 2009, přinášely denně na toto téma i několik článků. Tyto články se nesly všechny v podobném duchu a je třeba říci, že v porovnání s jinými informačními servery, např. iDnes.cz, je Váš postoj a postup značně extrémní a nevyvážený. Ve Vašich článcích jste se zaměřovali na strašení čtenářů nebezpečím prasečí chřipky, a to i dávno poté, co se toto nebezpečí ukázalo jako naprosto přeceňované a uměle nafukované. Vytrvale jste dávali hlavní slovo hlavnímu hygienikovi M. Vítovi a jeho soustavným katastrofickým předpovědím, které se však nikdy nevyplnily. Naopak jste neúměrně málo informovali o tom, že existují vážné pochybnosti o zdravotní nezávadnosti vakcíny Pandemrix, a to i mezi odbornou veřejností, a vůbec jste neinformovali o tom, že existuje podezření, že celá pandemie je podvod nebo v lepším případě omyl WHO, na němž mají významný podíl farmaceutické koncerny. Uvedené podezření a pochybnosti například vedly polskou vládu k tomu, že očkování proti tzv. prasečí chřipce odmítla a Polsko žádné vakcíny nenakoupilo. Toto podezření z podvodu WHO také nedávno vyjádřil zdravotní výbor Rady Evropy v jednohlasně schválené výzvě k vyšetření celé záležitosti, předložené k projednání Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy. O tom, že přijatá opatření proti pandemii nejsou v žádné relaci s velmi malou nebezpečností této nemoci, veřejně hovoří i rakouský ministr zdravotnictví. To vše jste zamlčeli.

Vaše články byly však manipulativní nejen svým obsahem, ale i některými použitými formálními prostředky. Například titulky nebo ilustrační obrázky měly mnohdy zcela očividně za úkol vyvolat polovědomý (titulky) nebo podvědomý (obrázky) strach čtenářů. Jako odstrašující příklad špatné, manipulativní žurnalistiky bych uvedl následující titulky: "Virus prasečí chřipky je mnohem zákeřnější, než se čekalo" (19. 12. 2009), "Virus prasečí chřipky mutuje, hygienici zděšeni" (28. 11. 2009), "Při současné pandemii chřipky může onemocnět milion Čechů" (22. 11. 2009), "Chřipka decimuje Ukrajinu, čtvrt milionu nakažených" (2. 11. 2009), "Prasečí chřipka zabíjí už i v Rusku" (27. 10. 2009). Za velmi průhledný prostředek strašení musím označit titulky ohánějící se čísly mrtvých nebo nakažených (aniž by se čtenář mohl dočíst, že na sezónní chřipku umírá za stejné časové období desetkrát více lidí než na prasečí), např.: "Prasečí chřipka zabila už 500 Evropanů" (14. 11. 2009), "Virus H1N1 zabil za 10 dnů v Evropě 300 lidí" (27. 11. 2009), "Česko má už 22 obětí prasečí chřipky" (3. 12. 2009), "Prasečí chřipce podlehlo již 34 Čechů" (9. 12. 2009), "USA na prasečí chřipku umřelo 10 000 lidí" (11. 12. 2009), "Počet obětí prasečí chřipky v Evropě se zdvojnásobuje každých 14 dní" (11. 12. 2009), "Prasečí chřipce podlehlo za poslední týden v Česku 10 lidí" (23. 12. 2009) atd. Z obrázků je třeba zmínit dva nejodpudivější, používané opakovaně: plačící a křičící vyděšené dítě, které má být právě naočkováno (např. článek Epidemie chřipky potrvá do konce května, 2. 1. 2010) a zakuklená žena s vrásčitýma rukama tisknoucí si na tvář kapesník či roušku - zjevná aluze na středověký mor (např. v článku Prasečí chřipce podlehlo dalších 11 Čechů, 6. 1. 2010).

V této absurdní linii pokračujete zcela neochvějně dál, bez ohledu na to, že prasečí chřipka se stále více ukazuje jako mediální bublina a že je čím dál patrnější její poměrně velmi nízká nebezpečnost a tím i nesmyslnost celého očkování, i bez ohledu na názory čtenářů, které se objevují v diskuzích za články. V nich již zcela jednoznačně převládá názor, že Vaše články jsou placenou reklamou farmaceutických koncernů, zbytečným strašením a šířením paniky. Pokračujete v tom, i když Vás čtenáři opakovaně vyzývají, abyste s touto kampaní přestali (připomínám jen, že do diskusí mohou přispívat jen registrovaní čtenáři a nejde tedy o anonymní příspěvky), a demonstrujete tím své pohrdání Vašimi čtenáři. Vyzývám Vás proto, abyste zastavili svou manipulativní kampaň, a to i v případě, že by to znamenalo vypovězení Vašich případných smluv se zadavateli těchto propagačních článků, a abyste informovali: objektivně, vyváženě, věcně a o skutečně závažných tématech. Uvědomte si prosím, že jako žurnalisté máte sloužit pravdě a nikoli zájmům jakýchkoli lobby a že nesete plnou morální odpovědnost za to, co publikujete a jak působíte na veřejné mínění.

S pozdravem Ing. Radomil Hradil
Beroun

V Berouně, 10. ledna 2010
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ladislav Ladislav | 13. ledna 2010 v 10:10 | Reagovat

Zdá se, že tento dopis měl na Novinky.cz příznivý účinek. Obrátili o 180 stupňů a píší například:

Pandemie prasečí chřipky je podvod století, tvrdí expert

nebo

WHO prošetří sebe sama kvůli prasečí chřipce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama