I vojáci jsou lidé, ani jim podle zákona nikdo povinné očkování nařídit nemůže

11. února 2010 v 19:39 | Radomil Hradil
3. února zveřejnil deník Právo a současně portál Novinky.cz článek Poslanci-lékaři nechtějí očkování, raději pokutu. Zajímavý je podle mého názoru především následující pasáž:

Na existenci úmluvy o lidských právech v biomedicíně, která zdůrazňuje právo každého jednotlivce na informovaný souhlas s jakýmkoliv zdravotnickým zákrokem, a tedy i s očkováním, upozorňuje i profesorka trestního práva Dagmar Císařová z pražské Právnické fakulty UK. Proto se domnívá, že nelze povinné očkování nařídit ani vojákům.
"Je to součást lidských práv. Pokud by se jich někdo chtěl domoci, může jít přes správní soudnictví až k Ústavnímu soudu, případně k soudu pro lidská práva ve Štrasburku," tvrdí právnička, která na této fakultě působí jako vedoucí Centra zdravotnického práva.

To by si mělo konečně uvědomit nejen velení armády, ale i samotní vojáci: Všichni jsme lidé, kteří mají svá lidská práva a mezi ně patří i právo na rozhodnutí o vlastním zdraví. Rozkaz žádného důstojníka není a nemůže být nadřazen zákonům, zvláště těm nejzákladnějším a nejvyšším. Důstojník není majitelem života svého podřízeného, stát není majitelem našich životů, i když si to na některýcvh ministerstvech zřejmě myslí. Až se probudíme ke své lidské důstojnosti, uvědomíme si ji a začneme ji hájit, nebudou takové úlety, jako je nějaké očkování befelem, vůbec možné. Ovládat nás mohou jen do té doby, dokud se necháme. A necháme se ovládat tak dlouho, dokud nepochopíme, co to znamená být člověk...

Na lidská práva ovšem jaksi zapomíná redaktorka MF DNES Jana Bendová ve svém článku ze 4. února (K)očkování prezidenta Klause. Snaží se čtenáři podsunout podle mého názoru zvrhlý pohled, podle něhož ten, kdo se nenechá povinně naočkovat, pokud o tom hlavní hygienik rozhodne, je neodpovědný živel, který může nakazit ostatní slušné a odpovědné. To jsou ovšem, myslím, právě ony "slušné" požadavky, které končí vytvořením koncentračních, pardon, karanténních táborů pro nepřátele zdravého lidu...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama