Ještě jednou Smolensk

4. května 2010 v 21:19 | Radomil Hradil
Kratičké video (1:23 min.), o kterém byla řeč v minulém článku, natočil ukrajinský novinář Andrij Mendierej. Ve stejných chvílích, jen kratičce po tragickém pádu letadla, však na místě natáčel ještě jeden novinář, Polák Slawomir Wiesniewski. Polský, německy psaný server Polskaweb.eu přináší nejen jeho tříminutové video, ale i rozhovor s ním. Wiesniewski popisuje, jak viděl pád letadla z hotelu (v tu chvíli netušil, že jde o speciál s polskou delegací, poněvadž ta měla být už několik desítek minut na místě), jak popadl kameru a běžel na místo pádu, vzdálené asi 300 m vzdušnou čarou. Na místě spatřil zbytky letadla, které zčásti ještě hořely. Na zemi ležela také oranžová "černá skříňka" (viz video). Wiesniewski pokračuje:
"V těchto okamžicích jsem podle šachovnicového emblému poznal, že se muselo jednat o naše letadlo a že se tedy zřítil stroj s prezidentem a celou delegací. Nebyly zde ale žádné známky toho, že by při pádu přišlo o život téměř 100 lidí. Nebyla tu sedadla, kufry, tašky, prostě nic a především žádné lidské pozůstatky a na místě panovalo přízračné ticho. Později mi řekli, že mrtvoly leží hluboko v lese, na pravé straně, kde prý leží podvozek koly nahoru. Na místě, kde se nacházím, je prý jen část trupu a pohonné jednotky."
Wiesniewski pak srovnává místo dopadu letadla ve Varšavě v r. 1987, kterého byl svědkem - všude po okolním lese se povalovaly lidské pozůstatky. "Skutečnost, že jsem je ve Smolensku neviděl, ve mně vyvolává podezření, že na palubě nebyli pasažéři, ale jenom posádka, která měla po vystoupení delegace odletět s prázdným letadlem zpět do Varšavy."
Na místo vzápětí dorazili hasiči, s nimiž Wiesniewski neměl žádné problémy. Pak se ale objevila tajná služba, která ho odvlekla pryč (přitom upadl do bláta) a zabavila mu všechny filmy. Kazetu s videem z místa pádu letadla se mu však podařilo včas ukrýt.
Polskaweb analyzoval oba videozáznamy a ani na jednom z nich skutečně nebylo možné objevit žádné lidské oběti. Ukrajinský autor druhého videa prý zemřel 15. dubna v kijevské nemocnici, poté co ho pobodali dva neznámí pachatelé.

Lidé z Polskawebu se domnívají, že za celou tragedií jsou tajné služby a že to byla práce Rusů. Uvádějí, že zatímco takové akce připravované západními rozvědkami se vyznačují velkou dokonalostí, bývají akce východních rozvědek dosti odbyté a tyto rozvědky se pak soustřeďují spíše na odstraňování a zastrašování svědků apod. - v případě smolenské tragédie hovoří hned o několika desítkách nesrovnalostí.
Já osobně se však domnívám, že zde je jejich úsudek poněkud ovlivněn známou polskou afinitou ke Spojeným státům a averzí vůči Rusku. Zdá se mi, že by Rusové museli být naprosto šílení, kdyby něco takového provedli, a především mi chybí motiv - nezdá se mi, že by z toho mohli mít nějaký prospěch. A navíc když jde právě o Katyň!

Mimochodem, zajímavou zprávu dnes přinesly Novinky.cz: podle této zprávy Rada Evropy (konkrétně to byl švýcarský člen jejího Parlamentního shromáždění Andreas Gross, který vedl vyšetřování této kauzy) zjistila, že letadlo, na jehož palubě se nacházel makedonský prezident Boris Trajkovski, se v roce 2004 nezřítilo nešťastnou náhodou (nebylo to tedy vinou špatného počasí a chybou pilota - jaká to podobnost se Smolenskem!), ale že prezident byl zavražděn - zahynul i s doprovodem a s posádkou letounu. Gross uvedl - a to je důležité - že odpovědnost za smrt Trajkovského je podle něj třeba hledat na Západě, nikoli na Východě!

Inu, možná se za pár let dozvíme, kde je třeba hledat odpovědnost za smrt Kaczynského...
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama