Vakcíny se vyhodí

2. června 2010 v 9:13 | rh
Po delší době se v médiích zase objevila zprávička k prasečí chřipce - Novinky.cz dnes přinesly článek Václava Pergla nazvaný Vakcíny za 110 miliónů proti prasečí chřipce se vyhodí. Jako by autor již zapomněl na (nedávné) doby, kdy denně strašil čtenáře Novinek (a Seznamu) hromadami mrtvých, obětí prasečí chřipky, dnes v závěru článku lakonicky konstatuje, že zatímco na prasečí chřipku zemřeli 102 lidé, na sezónní chřipku u nás ročně umírá 2500 lidí. Přitom tento nepoměr (a tím velmi nízká nebezpečnost prasečí chřipky) byl zřejmý od samého začátku, a to jistě i panu Perglovi a Novinkám. Je jen s podivem, že lidé, kteří nás strašili a vodili za nos - jmenujme zejména hlavního hygienika M. Víta a náměstka ministryně M. Šnajdra, ale i samotnou ministryni D. Juráskovou - jsou stále ještě ve svých funkcích a zřejmě není moci, která by je za šíření paniky a nahrávání farmaceutickým koncernům pohnala k odpovědnosti...

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ladislav Ladislav | 4. června 2010 v 20:23 | Reagovat

Britské Listy:

Odborníci na prasečí chřipku byli placení farmaceutickými společnostmi

Vědci, kteří vypracovali předpisy pro Světovou zdravotnickou organizaci, které vládám doporučily, aby nakoupily obrovské množství vakcín proti prasečí chřipce, dostali předtím zaplaceno od farmaceutických společností, které na prodeji vakcíny vládám vydělaly. Uvádí to zpráva British Medical Association a Bureau of Investigative Journalism. Předpisy pro Světovou zdravotnickou organizaci vypracovali tři vědci, kteří předtím dostali honoráře za jinou práco pro firmu Roche, která vyrábí Tamiful, a GlaxoSmithKline, která vyrábí Relenzu.
Podle finančních analytiků vydělaly farmaceutické společnosti z prodeje těchto léků až 7 miliard dolarů. Některé země, jako Polsko, se odmítly podřídit panice a vakcíny nekoupily. Naproti tomu Británie za vakcíny proti prasečí chřipce vydala až 1 miliardu liber. Britská vláda zahájila vyšetřování okolností tohoto případu.

Rada Evropy vydala v pátek zároveň ostře kritickou analýzy, v níž poukazuje na nedostatek otevřenosti ohledně plánovaní opatření proti pandemiím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama